Martinčin Herbář
A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Ostružník křovitý (Rubus fruticosus (L.) spec. coll.)

Ostružiník je oblíbeným pěstovaným keřem. Ve volné přírodě jej najdeme ve světlých lesích, v křovinách, na stráních.

Příprava čaje

2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.

Užívaná část

listList(Folium rubi fruticosi) plodPlod(Fructus rubi fruticosi)

Sběr a sušení

List sbíráme v červnu a červenci, tedy v době květu rostliny. Mohou se sušit okamžitě, ale nevadí jim několikadenní ovadnutí.

Ostružník křovitý

Jak vypadá

Popínavý keř, kterého existuje mnoho druhů a kříženců. Lodyhy dorůstají značné délky a jsou hustě posety drobnými ostny, které přecházejí také na 3-5 četné řapíkaté listy. Dvouleté a starší lodyhy kvetou bílými kvítky, které vytvářejí drobné hrozny. Plodem je ostružina, která má v době zralosti načernalou barvu. Kvete v červnu a červenci.

Kde se rostlina vyskytuje

Ostružiník je oblíbeným pěstovaným keřem. Ve volné přírodě jej najdeme ve světlých lesích, v křovinách, na stráních.

Co ostružník kořenobsahuje

List: hlavní obsahovou složkou jsou třísloviny, silice, organické kyseliny a flavonoidy. Najdeme zde také organické kyseliny a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.

Plod: zde najdeme hlavně vitamíny skupiny B a C, karotenoidy, minerální látky, pektin, cukr.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Již dlouho před Hippokratem je vzpomínána tato rostlina s jejími plody. Používala se na lehce krvácející rány. Žvýkání listů se doporučovalo pro posílení dásní, kořen zase k rozpouštění kamenů.

Dnes: Ostružinový list lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Čaj v listů ostružiníku se uplatní nejen proti průjmu, proti střevním kataru a při akutních i chronických žaludečních obtížích, ale také při kašli. Flavonoidy obsažené v listech působí mírně močopudně, proto jej můžeme použít pokud chceme zvýšit odvodňování organismu nebo při zánětech močových cest.

Plody jsou nejen výborným pamlskem, ale dobrým zdrojem vitamínů a chuťově příjemným močopudným prostředkem.

Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

Pozn.: List ostružiníku je součástí čajů vyráběných pro potravinářské i lékařské účely. Lahodný nápoj připravíme z fermentovaného listu.

Plody se konzumují čerstvé, nebo se z nich připravují šťávy, sirupy, kompoty a marmelády. Delikatesou je mírně tepelně upravená omáčka z plodů, která se používá jako příloha k masům nebo sýru. Délka tepelné úpravy plodů sníží obsah vitamínu C, ostatní složky zůstávají zachovány.

Oves setý (Avena sativa L.)

Oves má vliv na krevní tlak a působí mírně uklidňujícím účinkem. Používá se při stavech vyčerpání a nervové slabosti, při nespavosti a vysokém krevním tlaku.

Příprava nálevu

2-3 čajové lžičky rozmačkaných zrn na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.

Příprava odvaru

2 polévkové lžíce drcených zrn (ovesných vloček) vaříme ve 200 ml vody dokud se objem vody nezmenší na polovinu. Scedíme a pijeme rozdělené do 3 denních dávek.

Užívaná část

plodPlod(Fructus avenae)

Sběr a sušení

V době zralosti klasů se oves poseče, vymlátí a poté dobře prosuší.

Jak vypadá

Jednoletá obilnina. Až 1,5 m dlouhé, lysé stéblo je zakončeno kláskem - všestranně rozloženou latou. Plodem je obilka. Kvete počátkem léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Protože oves není na půdní podmínky příliš citlivý, je možné ho pěstovat v mnoha oblastech. Podmínkou je dostatek vláhy.

Oves setý

Co oves obsahuje

Pro zrno ovsa je charakteristický obsah škrobů, saponinů, bílkovin, flavonoidů, vitamínů, minerálů, glykosidů (avenin a vanillosid).

Ve slámě je pektin, kyselina křemičitá a malé množství karotenu.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Ovesná kaše se podávala při průjmech a také při kašli. Oblíbený byl v obkladech při pokousání hmyzem.

Dnes: Ovesné zrno se používá vnitřně i zevně.

Vnitřně: Oves má vliv na krevní tlak a působí mírně uklidňujícím účinkem. Používá se při stavech vyčerpání a nervové slabosti, při nespavosti a vysokém krevním tlaku. Vzhledem k tomu, že se dobře vstřebává a je také velmi výživný, doporučuje se podávat při nechutenství, při poruchách trávení , při žaludečních a střevních katarech a v době zotavování po různých nemocech .

Zevně: Koupele s přídavkem odvaru z ovesných vloček se používají při kožních nemocech.

Na co si dát pozor

Oves se nesmí konzumovat při bezlepkové dietě!

Pozn.: Ve formě ovesných vloček se oves konzumuje ve formě nejrůznějších kaší a zdravých cereálních pochutin. Bílkovinný komplex ovsa se ve srovnání s pšenicí vyznačuje snazší stravitelností a vyšším podílem esenciálních aminokyselin.