Martinčin Herbář
A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Heřmánek pravý

(Matricaria chamomilla L.)

Příprava čaje

1 polévkovou lžíci použijeme na přípravu půl litru nálevu.

Užívaná část

květ Květ (Flos chamomillae vulgaris)

Sběr a sušení

Květ sbíráme za hezkého, suchého počasí, před úplným rozvinutím květních úborů. Sušíme jej rychle, v tenké vrstvě. Během sušení dbáme na to, aby se květ nerozpadl a zbytečně s ním nemanipulujeme.

Heřmánek pravý

Jak vypadá

Heřmánek je příjemně vonící bylina s bohatě větvenou, vzpřímenou lodyhou, která je zakončena květem – úborem. Úbor má uvnitř žluté trubkovité květy, okvětní lístky jsou bílé. Lůžko je kuželovitě vyklenuté, duté. Kvete v létě od května do září.

Kde se rostlina vyskytuje

Heřmánek najdeme na polích, kde se většinou pěstuje pro průmyslové účely. Někde se objevuje jako polní plevel, na loukách a v okolí cest.

Co heřmánkový květ obsahuje

Mezi nejúčinnější látky obsažené v heřmánku patří silice, bisabol, farnesen, matricin, a polyacetylenové sloučeniny.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Obsahové látky z heřmánku mají protizánětlivý účinek, podporují pocení, uvolňují křeče a používají se v kosmetickém průmyslu.

Dříve: Léčivé účinky heřmánku jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Hojně se používal jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy.

Dnes: Obvyklou formou podání je nálev, který lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Heřmánek můžeme použít při střevních a žaludečních potížích. Při křečích v zažívacím traktu. Uplatňuje se rovněž při průjmech. Vzhledem k kombinaci účinku protizánětlivého a močopudného, je heřmánek dobrým pomocníkem v případě zánětu močových cest.

Zevně: Využívá se k obkladům na špatně se hojící rány, proti kožním vyrážkám, k léčbě hemeroidů a při ošetřování popálené kůže. Snižuje bolest a urychluje hojení. Můžeme jej použít ke kloktání při zánětech v dutině ústní.

Na co si dát pozor

Dbáme na to, aby nedošlo k záměně s heřmánkem římským (rmenem). Od něj lze heřmánek pravý odlišit jednak vůní (h. římský nemá charakteristickou vůni) a jednak tím, že květní lůžko je u rmenu nižší a vyplněné.

Pozn: U citlivých lidí může heřmánek vyvolat alergii. I v dnešní době se hojně používá v kosmetice. Heřmánek je součástí řady kosmetických přípravků. Pokud si budete heřmánkovým nálevem pravidelně oplachovat vlasy, docílíte světlejšího odstínu. Vlasy získají lesk a pevnost. Pleťové vody s obsahem heřmánku jsou vhodné zejména k ošetření suché a vrásčité kůže.

Hloh ostrotrnný, H. jednosemenný

(Crataegus oxyacantha L., C. monogyma Jacq.)

Hloh je trnitý, vytrvalý strom nebo košatý keř, který běžně dosahuje výšky několik metrů.

Příprava čaje

1 čajovou lžičku řezané drogy na šálek vody. Pijeme 3 x denně.

Užívaná část

nať Plod(Fructus crataegi) květ Květ(Flos crataegi) list List s květem(Folium crataegi cum flore)

Sběr a úprava

List s květem sbíráme krátce před úplným rozvitím květu (květen), plod na podzim, po dozrání. Sušíme pokud možno rychle, plod i při umělé teplotě, která nemá přesáhnout 60-70 st. C. Pokud je květ nesprávně sušen, snadno hnědne. Jestliže málo prosušíme, má květ i plod tendenci plesnivět.

Hloh ostrotrnný

Jak vypadá

Hloh je trnitý, vytrvalý strom nebo košatý keř, který běžně dosahuje výšky několik metrů. Listy jsou střídavé, 3-7 laločné (podle druhu), sytě zelené. Květy jsou bílé nebo lehce narůžovělé barvy. V době květu bohatě obalují větvičky. Charakteristický je jejich pach. Kvete v květnu a červnu. Plody jsou kulovité, mají granátově červenou barvu a velikost přibližně 1 cm.

Kde se rostlina vyskytuje

>Hloh je součástí příkopů a strání, jako plevelný keř. Se stromovitou formou se můžeme setkat v parcích, kde se vysazuje a pěstuje.

Co droga obsahuje

Mezi nejvýznamnější obsahové látky hlohu patří flavonoidy, proantokyanidy, biogenní aminy, triterpeny.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Mezi nejvýznamnější vliv na naše zdraví lze dneska pokládat působení na kardiovaskulární (srdečně-cévní) systém.

Dříve: Původně je hloh popisován jako rostlina pomáhající při bodavých bolestech v boku, kolikách a průjmech. Později se přidávají močové kameny a silná menstruace. Teprve v 19. století přichází jeho úloha při onemocněních srdce.

Dnes: Hloh se v lidovém léčitelství používá vnitřně nejčastěji ve formě nálevu.

Vnitřně: Obsahové látky hlohu zlepšují průtok krve v cévách vyživujících srdce a tím napomáhají k optimálnímu fungování srdečního svalu. Svým zásahem do systému regulace organismu podporují vyrovnání zvýšeného či naopak sníženého krevního tlaku. Jako podpůrná léčba se může užívat k prevenci srdečního infarktu. Dnes je velmi populární ke snižování hladiny cholesterolu.

Zevně: Nepoužívá se.

Na co si dát pozor

Vzhledem k tomu, že hloh patří mezi léčivé rostliny silně působící, je třeba řádně dodržovat dávkování a pokyny k užívání na originálních výrobcích. U citlivějších jedinců se mohou objevit potíže v oblasti trávicího systému (nevolnost, podráždění) či alergie. Pro podávání u dětí nejsou známy dostatečné informace. U osob léčených z důvodu srdečně-cévního onemocnění je vždy nezbytné konzultovat užívání hlohu s lékařem.

Pozn. Z hlohu se vyrábí řada originálních přípravků.

Hluchavka bílá

(Lamium album L.)

Vytrvalá bylina vysoká asi půl metru. Lodyha je přímá, nevětvená, na řezu čtyřúhelníková.

Užívaná část

Příprava čaje

2-3 čajové lžičky hluchavkových květů dáme do šálku a zalijeme vařící vodou.

květ Květ(Flos lamii albi)

Sběr a sušení

Květní koruny se vytrhávají za suchého počasí po celou dobu kvetení. Květy sušíme rychle, ve stínu. Snadno hnědne a tím se stává pro naše účely nepoužitelnou.

Hluchavka bílá

Jak vypadá

Vytrvalá bylina vysoká asi půl metru. Lodyha je přímá, nevětvená, na řezu čtyřúhelníková. Listy jsou vstřícné, hrubě pilovité, mírně chlupaté. Za listy vyrůstají bílé nebo nažloutlé květy, které jsou souměrné. Kvete od května do září.

Kde se rostlina vyskytuje

Najdeme ji nejčastěji v křovinách a příkopech, na okrajích cest a polí, na rumištích.

Co květy hluchavky obsahují

Hlavní obsahové látky květy hluchavky jsou slizy, třísloviny, flavonoidy a saponiny.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Hluchavka se využívala k hojení otoků a rakoviny. Své místo měla rovněž v léčbě úplavice a zvětšené štítné žlázy (struma, vole). Zevně se aplikovala při bolestech uší a omrzlinách a také k čištění bolavých zubů a různých poranění.

Dnes: Používá se jak vnitřně - nejčastěji ve formě čaje (nálevu), tak zevně.

Vnitřně: Několikrát denně pijeme šálek odvaru jako prostředek působící mírně močopudně, protizánětlivě. Díky obsahu saponinů zlepšuje odkašlávání, proto se používá při zánětech horních cest dýchacích. Vzhledem k tomu, že upravuje činnost střev, můžeme ji rovněž použít k regulaci stolice.

Zevně: Zlepšuje prokrvení kůže, zmenšuje místní dráždivost, proto ji ve formě koupelí nebo obkladů použijeme při zánětech kůže nebo při hemoroidech.

Na co si dát pozor

Růžové nebo žlutavé květy se nesbírají.